Ella anmelder: Elementprøven

Første bind i serien "Sprækken til Luscuro" har været en tur forbi Ella, som læste både den og resten af serien med begejstring. Her er nemlig ikke blot en historie, som foregår i Aalborg, men også i den parallelle verden Luscuro. Og der er magi, venskab og kærlighed for alle pengene! Læs Ellas anmeldelse her.

Af Ella - ungeanmelder

Ellas blå bog

Icon Description

Navn: Ella

Alder: 14 år

  • Hvad er din yndlingsbog/spil/film? Hvorfor?
    Det er svært at vælge én, men en af mine yndlings er i hvert fald "Binding 13" af Chloe Walsh, "Gild" af Raven Kennedy, "Ægte vare" af Erin Watt, "Dronningen af intet" af Holly Black og "Fourth Wing" af Rebecca Yarros. Så der er en del at tage fat på ...
  • Læsning er fedt, fordi ...

    Man prøver at komme ind i andre verdener og føle, hvordan andre har det.

  • Hvilken forfatter vil du gerne møde? Hvorfor?
    Jeg gad nok helst møde Chloe Walsh, fordi jeg synes, det er imponerende, at der er nogle, der kan skrive om så mange ting i en bog og stadig få det til at give mening. Jo mere jeg læser serien, jo mere får jeg lyst til at møde personen, der har skrevet den.
  • Mine bedste tips til at komme i gang med at læse: 

    At man skal finde noget, man interesserer sig for. For eksempel hvis man godt kan lide nordisk mytologi, så find nogle bøger i den genre. Det var i hvert fald sådan, jeg kom til at læse så meget, som jeg gør.

  • Hvorfor har du valgt at være ungeanmelder hos Aalborg Bibliotekerne?
    Det var, at jeg første gang hørte om det i den bogklub, der er på Hovedbiblioteket i Aalborg, og der overvejede jeg at gå ind. Men så, der hvor jeg kom i praktik på biblioteket, besluttede jeg mig for, at det kan jeg lige så godt. Jeg læser alligevel så mange bøger, så det kan ikke være så svært at skrive en anmeldelse til dem.

Elementprøven af Julie Midtgaard er en spændende fantasyroman, der foregår både i 1600-tallets Aalborg og i den magiske parallelverden Luscuro.

Historien handler om Gry, som bor i Aalborg i 1600-tallet. Hun bliver anklaget for at være heks, og på den tid kunne man blive brændt på bålet, hvis der bare var mistanke om hekseri. Gry er bange, men da flammerne omgiver hende, sker der noget uventet: Der åbnes en portal, og hun bliver sendt til den magiske verden Luscuro.

I Luscuro finder Gry ud af, at børn for mange år siden blev sendt til jorden på grund af en borgerkrig. Nogle byer accepterede ikke dronningen, blandt andet Vatnor og Vendrus. Verdenen er opdelt i forskellige byer med hver deres magitype, og der er stadig politiske spændinger. Gry skal nu finde ud af, hvor hun hører til, og hvilken side hun skal vælge.

Jeg synes, bogen er virkelig god, især fordi den er kompleks og gennemtænkt. Der er mange lag i historien, både magi, politik og identitet. Man bliver nysgerrig på, hvordan det hele hænger sammen. Hvis jeg skulle forklare alle detaljer, ville anmeldelsen blive alt for lang, men jeg kan klart anbefale hele serien.

Jeg giver bogen 6 ud af 6 stjerner ⭐⭐⭐⭐⭐⭐, fordi den er spændende, anderledes og fuld af overraskelser.

Jeg giver den 1 ud af 6 chilier 🌶️, fordi der er tiltrækning mellem personer men der sker ikke noget undtagen et kys.