Leo anmelder: Animal Farm
Leo har anmeldt "Animal Farm" og det er en bog der giver stof til eftertanke.
Af Line Dalbro Schaumann
Leos blå bog
Navn: Leo
Alder: 16 år
- Hvad er din y-bog/spil/film? Hvorfor?
Min yndlingsbog er Spilleren af Fjodor Dostojevskij. Den er ikke lige så kendt som Idioten eller Brødrene Karamazov, men det burde den nok være. Romanen skildrer problematikker fra 1800-tallet, som stadig er aktuelle i dag. Dostojevskijs portræt af ludomani er både dyb og samtidig ubehagelig genkendeligt og viser, hvor god hans forståelse for menneskets psykologi var. - Læsning er fedt, fordi ...
Det er en kilde til oplevelser, man ellers ikke ville have adgang til. Gennem bøger kan man leve sig ind i andres liv og tanker, både fra andre tider og steder. Det giver dig muligheden for at “udforske” verdenen, uden at man behøver at forlade sofaen. - Hvilken forfatter vil du gerne møde? Hvorfor?
Jeg har altid været fascineret af Fjodor Dostojevskij og hans forfatterskab under den russiske tsar. Igennem hans værker fortæller han om hvordan Rusland var på det daværende tidspunkt. Jeg synes, at det er modigt at turde skrive så ærligt i en tid, hvor det kunne have fået store konsekvenser, og netop derfor ville jeg gerne møde ham. - Y-snack mens jeg læser/gamer/spiller/ser film?
Jeg kan næsten altid finde plads til popcorn, frugt eller chokolade, mens jeg dykker ned i en bog, gamer eller ser en god film. Det gør oplevelsen lige lidt sjovere og hyggeligere.
Hvorfor blev bogen skrevet?
Orwell skrev "Animal Farm" som en kritik af totalitarisme og udviklingen i Sovjetunionen under Stalin. Kritikken er ikke nødvendigvis rettet mod idéen om socialisme, men mod hvordan revolutionære idealer om lighed kan blive ødelagt, når en lille gruppe får kontrol over magten.
Hvad gjorde bogen ved mig?
Bogen fik mig til at tænke over, hvordan samfundssystemer påvirkes og udvikles af menneskets egoistiske behov, som i bogen afspejles gennem grisene.
Hvorfor valgte jeg at læse den?
Jeg valgte "Animal Farm", fordi den kombinerer en forholdsvis enkel historie med politiske og historiske problemstillinger. Jeg synes, det er interessant, at en fortælling om dyr på en gård samtidig kan bruges til at diskutere denne totalitære udvikling i Sovjetunionen.
Hvilken aldersgruppe henvender bogen sig til?
Selve handlingen og sproget gør bogen relativt tilgængelig, men den politiske allegori kræver mere baggrundsviden. Derfor vil jeg placere den fra 15 år og opefter. Man kan forstå historien tidligere, men forståelsen bliver dybere, hvis man kender til den russiske revolution og dens efterløbere.
Hvor mange stjerner vil jeg give den?
5 ud af 6 stjerner
Jeg ville give den fire stjerner, fordi den formår at forklare komplekse politiske problemstillinger gennem en meget enkel fortælling. Den er kort og forholdsvis let at læse.