For voksne

Orange dage i Aalborg - sammen sætter vi fokus på kønsrelateret vold

Igen i år deltager Aalborg i den verdensomspændende FN-kampagne 16 Days of Activism eller Orange Dage, der løber over 16 dage fra den 25. november, der er FN’s Internationale Dag for afskaffelse af vold mod kvinder, til den 10. december, der er FN’s Menneskerettighedsdag.

Af Allan Johansen

Tags

Aktuelt
Grafik med forskellige kvindeansigter

Kampagnen Orange Dage sætter fokus på kampen for afskaffelse af vold mod kvinder og piger i mere end 180 lande ved blandt andet at lyse byen op i orange som symbol på håbet om en voldsfri, tryg og bedre fremtid.

Vi har selv haft æren af at lægge hus til åbningen af Orange dage mandag den 25. november, og der er mange flere arrangementer de kommende dag.

 

Hvad er Orange dage?

Orange Dage i Aalborg startede som et initiativ fra organisationen Zonta Aalborg, der som en del af den internationale Zonta-kampagne, Zonta Says NO, ville sætte fokus på kønsbaseret vold. Siden da er kampagnen vokset markant, hvor stadigt flere organisationer, foreninger, uddannelsesinstitutioner, kulturaktører og frivillige har sluttet sig til. 

Byens torve, bygninger og skulpturer lyses op i orange, og kampagnen udfolder sig gennem foredrag, paneldebatter, workshops, film, kunst og sociale medier med det formål at skabe synlighed, fællesskab og håb. Både NGO’er, Aalborg Kommune, sportsklubber m.m. står sammen, på tværs af generationer og køn, om Orange dage i Aalborg.

I Danmark udsættes hvert år omkring 82.000 kvinder for fysisk, psykisk, seksuel eller økonomisk partnervold, og over halvdelen af alle kvindedrab er partnerdrab. Men kvinder dræbes også af fædre, brødre, klienter, naboer eller fremmede – ganske enkelt fordi de er kvinder. For mænd er tallet 43.000.

De unge spiller en central rolle i Orange Dage. Som en del af kampagnen deltager gymnasier og ungdomsuddannelser i studiedage om ligestilling og producerer egne bidrag til Orange Dage. På den måde føres den næste generation ind i samtalen om, hvordan vold kan forebygges.