For børn

Sophie anmelder: Gokurakugai

I en travl by fyldt med kriminalitet finder du de to "troubleshooters" Alma og Tao, der er klar til at tage enhver sag, hvis bare prisen er rigtig.
Læs Sophies anmeldelse af den flotte manga "Gokurakugai" her.

Af Sophie - praktikant og ungeanmelder

Sophies blå bog

Icon Description

Navn: Sophie
Alder: 16 år

  • Hvad er din y-bog/spil/film? Hvorfor?
    Det er meget svært bare at skulle vælge en, men hvis jeg nu skulle snævre det lidt ned, ville det nok være manga serien Bungo Stray Dogs af Kafka Asagiri og Sango Harukawa. Karaktererne er super interessante og tegnestilen er virkelig flot.
  • Læsning er fedt fordi…
    Jeg synes læsning er fedt fordi man får lov til at opleve så mange forskellige historier på en helt speciel måde.
  • Hvilken forfatter vil du gerne møde? Hvorfor?
    Hvis jeg kunne møde en forfatter, ville det nok være Kafka Asagiri. Jeg bliver simpelthen nødt til at vide, hvordan han kom op med konceptet til karakteren Nikolai.
  • Mine bedste tips til at komme i gang med at læse, game etc..
    At finde en bog der interesserer en. Det kan være meget svært at komme i gang, hvis man synes at bogen er kedelig, derfor skal man finde noget der interesserer en. Det kan man for eksempel gøre ved at kigge efter en specifik genre eller søge på nettet efter bøger med et bestemt tema.
  • Y-snack mens jeg læser/gamer/spiller/ser film
    Jeg kan godt lide at have en lille skål chips, hvilken smag det er betyder ikke så meget.

Gokurakugai er nok en af de flotteste mangaer, jeg har læst. Jeg kan ærligt sige, at det tog mig flere timer at læse den, fordi jeg brugte så lang tid på at kigge på siderne. Selv valgte jeg også at læse Gokurakugai efter at have set forsiden et par gange og tænkt “Wauv! Den ser fed ud”.

Karaktererne har flotte og letgenkendelige designs sammen med unikke personligheder, der gør at de ikke er nogen, man bare sådan glemmer.

Historien er god til hurtigt at hive dig ind i det miljø, karaktererne går rundt i og Gokurakugai-stemningen står tydeligt frem.

Plottet er spændende og holder dig fanget med sine mysterier og fede kampscener.

Jeg er normalt ikke en, der taler meget om kampscener i manga, men jeg må gøre en undtagelse for Gokurakugai. Det bliver jeg nødt til, fordi Gokurakugais kampscener virker så godt med deres rytme og panelopsætning. Det er virkelig noget, man bliver nødt til at se med egne øjne.

Hvis du er en fan af mangaer som Jujutsu Kaisen eller Chainsaw Man, vil jeg mene at Gokurakugai også vil være noget lige for dig.

Gokurakugai kan komme ind på nogle mørkere banderelaterede emner, og jeg vil derfor anbefale, at den er fra 15 år og op.

Så alt i alt er Gokurakugai en flot tegnet manga med god action og spændende mysterier.

Jeg mener, Gokurakugai fortjener 6/6 stjerner: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Genre: Action, mysterie

Trigger warnings: vold og mørke temaer

Aldersgruppe: 15 år og op