Hjælp med at redde Danmarks nuttede syvsover
I uge 22, 23 og 24 kan børn og familier i hele landet blive naturdetektiver og hjælpe med at redde et helt særligt lille dyr: hasselmusen.
Af Mie Møller Nielsen
Landets biblioteker inviterer i samarbejde med DR Ramasjang og forskere fra Syddansk Universitet (SDU) til det landsdækkende projekt “Ramasjang Redder Hasselmusen”. Her kan I være med til at gøre en forskel for biodiversiteten – og samtidig få en sjov oplevelse i naturen.
Et lille dyr med brug for hjælp
Hasselmusen er Danmarks eneste syvsover – og måske også en af de mest nuttede. Den lever skjult i buske og træer, men desværre er den blevet sjælden og er i dag truet i Danmark. Derfor har forskerne brug for hjælp til at finde ud af, hvor hasselmusen stadig lever. Og det er her, I kommer ind i billedet!
Find jeres indre naturdetektiver frem og gå en tur i skoven eller naturen, hvor I skal holde godt øje med spor efter hasselmusen. Det kan fx være:
- Nødder med små bidemærker
- Spor i uglegylp
- Små reder i buske og krat
Aflever spor på nøddestationen
Hvis I finder noget, må I gerne notere, hvor I har fundet det (gerne så præcist som muligt) og lægge sporene i en pose og tage det med til Hovedbiblioteket eller Vodskov Bibliotek i betjentåbningstid - sidstnævnte har en permanent “nøddestation”, hvor man kan aflevere fund – også uden for betjent åbningstid og efter kampagneugerne.
Den står fremme hele sommeren. I kan også sende jeres spor med posten til SDU.
I kan finde vejledninger, kort over afleveringssteder og mere viden om hasselmusen lige her:
Få endnu mere natur med hjem
På biblioteket kan I finde masser af inspiration til at gå på opdagelse i naturen. Du kan for eksempel låne bøger om truede dyr, dyrebeskyttelse, biodiversitet og dyreliv lige her: