
- Date
- Tid
- 09:30 - 10:30
- Pris
- Standard: Gratis
- Bibliotek
- Svenstrup Bibliotek
- Adresse
-
Godthåbsvej 14D
9230 Svenstrup
Danmark
Pædagog og familiebehandler Sanne Steimle Nøhr Larsen introducerer babytegn og giver dig tips til de mest almindelige babytegn. Babytegn er baseret på tegnsprog men er forenklet, så helt små børn kan forstå og benytte dem. Ved brug at babytegn, er det muligt at kommunikere og forstå det, som det lille barn endnu ikke kan udtrykke med ord. Derved styrkes relationen og tilknytningen mellem forældre og barn samtidig med at barnets sproglige udvikling stimuleres.
Sprogudvikling
Bibliotekar Line Hoffgaard fortæller om den tidlige sprogudvikling og giver tips til de første spændende pegebøger for de 0-2-årige. Når børn læser med deres voksne fra en tidlig alder, giver det gode forudsætninger for udvikling af sproget, læseevner og ikke mindst læseglæden på længere sigt.
Babycafé på Svenstrup Bibliotek
Vores babycafé er et tilbud til forældre og børn i alderen 0-12 måneder. Vi har pusleplads, mikroovn og bløde gulvmåtter til rådighed. Du er velkommen til at medbringe mad og drikke.
Tilgængelighed
Mulighed for at trække sig: Ja
Niveaufri adgang: Ja
Handicapvenligt toilet: Ja
Teleslynge: Nej – kontakt personalet for lån af mobil teleslynge
Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Svenstrup Bibliotek – via dette link
Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.