Bogcafé: Hvad skal vi ha´?

Mad og måltider i litteraturen samt en omgang litteraturbanko med bogpræmier på højkant.
Date
Tid
16:00 - 17:00
Sted
Glashjørnet
Bibliotek
Hovedbiblioteket
Adresse

Rendsburggade 2
9000 Aalborg
Danmark

Mangler du inspiration til gode romaner, nu hvor efteråret sænker sig over os, og vil du prøve kræfter med litteraturbanko?

Kom og vær med, når Karina Øgendahl og Vita Andersen laver en anderledes bogcafé med book talk og banko.

Først fortæller de om en håndfuld gode romaner, hvor mad og drikke indgår i handlingen.

Derefter sætter de gang i en omgang litteraturbanko – og hvad er det så for noget? Det er banko, som vi kender det, men tallene er erstattet af ord og ordene kommer fra en novelle, som vi læser højt. Så er det bare med at følge med på de udleverede bankoplader og krydse af. Hvis du er heldig at få banko, har vi bogpræmier på højkant.

Bogcaféen er en del af bibliotekerne og DRs kampagne Hvad skal vi ha`? En kampagne med fokus på madkultur særligt blandt børnefamilier.

Før og efter bogcaféen kan du tjekke bibliotekets mange gode madbøger ud og blive inspireret til efterårets måltider ved stearinlysets skær.

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja

Niveaufri adgang: Ja

Handicapvenligt toilet: Ja

Teleslynge: Nej – kontakt biblioteket på bibliotek@aalborg.dk eller tlf.: 9931 4300 senest 3 dage før arrangementet for lån af mobil teleslynge.

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblioteket via dette link.

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.