For voksne

Guidet Fælleslæsning 40+ - onsdagsholdet

Tid
12:30 - 14:30
Pris
Standard: 75 DKK
Sted
Hovedbiblioteket i Aalborg
Rendsburggade 2,
9000 Aalborg
Loungen (adgang via arkaden)
Har du lyst til at være med i et fællesskab og opleve litteraturen på nye måder?

I løbet af den kommende mørke tid mødes vi fem gange og læser sammen. Karina Øgendahl er læseguide, og vi taler om, hvad der falder os ind med udgangspunkt i teksterne. Vi læser hver gang en novelle og et digt.

Det kræver absolut ingen forberedelse eller litterære forudsætninger at være med, så forudsætningen for at deltage består udelukkende i, at du har lyst til at være med i et fællesskab.

Sådan foregår guidet fælleslæsning:

  • Deltagerne vil få en kort tekst udleveret, men det betyder ikke, at du nødvendigvis skal læse teksten.  Du kan også bare lytte.
  • Læseguiden læser højt og laver nogle pauser undervejs, hvor vi sammen taler om de forskellige følelser, associationer og minder, den bringer frem.  
  • Det handler ikke om tekstanalyse. Der er ingen rigtige eller forkerte svar, ligesom det er okay ikke at have lyst til at sige noget.  
  • Erfaringen fortæller, at deltagere i en guidet fælleslæsning går fra arrangementet med en energi og en følelse af fællesskab, som rykker – og det er da ikke så ringe!  

Når du tilmelder dig, tilmelder du dig alle fem gange, så du er sammen med de samme mennesker hver gang. De 75 kroner, du betaler ved tilmelding, er for kaffen for alle fem gange.  

Har du nogle spørgsmål, så skriv til Karina på karina.oegendahl@aalborg.dk  

Obs: Hvis du melder dig til onsdagsholdet, skal du ikke melde dig til tirsdagsholdet, da vi læser de samme tekster.

Datoerne for onsdagsholdet er følgende:  

28/10 - 2026

11/11 - 2026

25/11 - 2026

9/12 - 2026

6/1 - 2027

Kl. 12.30 – 14.30 

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja

Niveaufri adgang: Nej – kontakt personalet for niveaufri adgang

Handicapvenligt toilet: Nej, så skal du op i Hovedbiblioteket

Teleslynge: Ikke relevant

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblitoeket via dette link.

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 99314300.