Syng for fred! Sammen med Aalborgkoret
- Tid
- 16:00 - 17:00
- Sted
-
Hovedbiblioteket i Aalborg
Rendsburggade 2,
9000 Aalborg - Arkaden i Medborgerhuset
Bibliotek
Hovedbiblioteket i AalborgI samarbejde med
Sangkraft AalborgUnder besættelsens blev alsang et stærkt symbol på samling og modstand — nu samles vi igen for at synge for fred, menneskerettigheder og demokrati. Aalborgkoret som ledes af Liv Lund Poulsen, vil synge for på en række fællessange.
Hans Hyttel fra Amnesty International i Aalborg vil fortælle om, hvordan der i disse år sker en mærkbar forandring i synet på international lov, ikke mindst hos regeringer i mange lande, og hvordan dette udfordrer mulighederne for fred og konfliktløsning.
Hyld hverdagens helte, stå sammen med andre, kom og syng for en verden uden krig.
Tilgængelighed
Mulighed for at trække sig: Ja
Niveaufri adgang: Ja
Handicapvenligt toilet: Ja
Teleslynge: Nej
Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblioteket via dette link.
Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.