
- Date
- Tid
- 16:30 - 19:00
- Bibliotek
- HistorieAalborg
- I samarbejde med
-
- Aalborg Pride
- Mangfoldighedshus Aalborg
- Aalborg Stadsarkiv
- Adresse
-
Arkivstræde 1
9000 Aalborg
Danmark
I anledning af Aalborg Prides 10-års jubilæum i 2025 laver HistorieAalborg (Aalborg Stadsarkiv og Aalborg Bibliotekerne) i samarbejde med Aalborg Pride en historisk byvandring, hvor vi kommer rundt til steder i Aalborg, der har, eller har haft, betydning for LGBT+-miljøet i Aalborg gennem tiden. Vi fortæller historier undervejs.
Turen er ca. 3,5 km og tager halvanden time. Vi ender ved Mangfoldighedshus Aalborg i Folkestuen på Hovedbiblioteket ca. kl. 18.00, hvor Aalborg Pride byder på en lækker aftensmad til deltagerne.
Arrangementet er gratis. Der er dog et begrænset antal pladser, så det er først til mølle. Tilmeld dig ved at skrive til historieaalborg@aalborg.dk eller ring på 9931 4234 senest 17. juni 2025.
Vi mødes og starter byvandringen ved HistorieAalborg, Arkivstræde 1, 9000 Aalborg
Tilgængelighed
Byvandringen er kørestolsvenlig.
Teleslynge: Nej – kontakt biblioteket på historieaalborg@aalborg.dk eller tlf.: 9931 4300 senest 3 dage før arrangementet for lån af mobil teleslynge.
Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 99314234.