For voksne

Fordybelse: Tænkepause om fordybelse

Tid
18:30 - 20:30
Pris
Standard: 75 DKK
Sted
Hovedbiblioteket i Aalborg
Rendsburggade 2,
9000 Aalborg
Glashjørnet
Fordybelse er ikke sådan lige til at få hold på. Det handler dette foredrag om.

Fordybelse er noget mange af os længes efter og gerne vil have mere af. Det er noget værdifuldt, vi er bange for, skal forsvinde – måske på grund af hverdagens tempo, digitale medier og kravet om at gribe alle de muligheder, der byder sig til. Men hvad vil det egentlig sige at fordybe sig? Og hvorfor er det nogle gange ganske let og andre gange ufattelig svært? Fordyber man sig på samme måde i at læse, spille musik, gå i haven, være arbejde eller filosofere? Og hvordan når vi frem til mere fordybelse i vores liv? Det handler dette foredrag om.

Til dette foredrag vil forsker og forfatter Kristiane Hauer give indblik i fordybelsen, hvorfor den er svær at opnå, kræver tid, rum og rammer samt øvelse og vedholdenhed.

Forelæsningen taget udgangspunkt i udgivelsen Tænkepause: Fordybelse (Århus Universitetsforlag 2025).

Arrangementet er en del af temaet fordybelse, som Aalborg Bibliotekerne laver i samarbejde med Folkeuniversitet. Aalborg Bibliotekerne tilbyder også workshops, se mere via dette link.

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja 

Niveaufri adgang: Ja 

Handicapvenligt toilet: Ja

Teleslynge: Ja

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblioteket via dette link

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.