For voksne

Sådan én ræven har skidt - mød forfatter Jette Dige Rokos

Tid
16:30 - 18:30
Pris
Standard: 50 DKK
Sted
Byrådssalen på 2. sal, Nørresundby Bibliotek
Torvet 5,
9400 Nørresundby
Mød den lokale forfatter Jette Dige Rokos

Jette Dige Rokos, der er vokset op i Lindholm, kommer og fortæller om sin nye roman ”Som en havmåge”. Ud over at fortælle om bogen læser forfatteren udvalgte passager højt, giver et indblik i skriveprocessen og research og åbner op for glimt fra hendes egen livserfaring med 30 år i udlandet.

I romanen følger vi Ediths liv fra hun flytter til Lindholm i 1970 og tyve år frem. Hun står foran udfordringer med blandt andet uddannelse, familie og identitet i en tid, hvor samfundet forandrer sig og normer er i opbrud. ”Som en havmåge” er en selvstændig fortsættelse til ”Sådan én ræven har skidt”.

Undervejs holder vi en pause, hvor der serveres kaffe, te, kage og frugt. 

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja

Niveaufri adgang: Ja

Handicapvenligt toilet: Ja

Teleslynge: Nej – kontakt biblioteket på bibliotek@aalborg.dk eller tlf.: 9931 4300 senest 3 dage før arrangementet for lån af mobil teleslynge. 

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Nørresundby Bibliotek via dette link.

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 99314300.