For voksne

Bibliotekernes scene til Ordkraft - fredag

Tid
10:15 - 17:45
Sted
Nordkraft

Jakob Ejersbos Plads
9000 Aalborg

Keddelhallen
Fredagens program på Bibliotekernes scene til Ordkraft byder bl.a. på quiz om stærke knvinder i litteraturen, snakke om moderne kunst i Thy samt møder med adskillige spændende forfattere. Se fredagsprogrammet her og husk, at Bibliotekernes scene er gratis.

Bibliotekernes scene til ord- og litteraturfestivalen Ordkraft finder du i Keddelhallen i Nordkraft. Her kan du under hele festivalen møde spændende mennesker, lytte til interressante snakke, kreahygge og meget mere - og det hele er gratis.

Hvis du ønsker at købe billet til selve festivalen og opleve samtalerne på de andre scener, kan du finde billetinformation på ordkraft.dk

 

Programmet for Bibliotekernes scene - fredag den 10. april

 

Kl. 10.15-10.30: Stærke kvinder i litteraturen

Vind bøger i Rebild Bibliotekernes litteraturquiz.

 

Kl. 10.40-10.55: Fem værker fortalt på 15 min.

Emilia Nykjær Isaksson, formidlingsinspektør og daglig leder af SMK Thy, fortæller om fem kunstværker fra udstillingen Levende landskaber på SMK Thy.  
 

Kl. 11.00-11.20: Kunsten at komme til Thy

En samtale om at flytte Statens Museum for Kunst til Doverodde i Sydthy.  Med Emilia Nykjær Isaksson, formidlingsinspektør og daglig leder af SMK Thy, samt Eva Sjælland, leder af Kultur, Thisted Kommune. 
 

Kl. 11.30-12.30: Litterær folkehøring

Aalborg Bibliotekerne sætter spot på Aalborgs arbejde hen imod at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Hvordan lyder fortællingen om Aalborg, og hvad er det, Aalborg og Nordjylland kan? 
 

Kl. 12.40-12.55: Stærke kvinder i litteraturen

Vind bøger i Rebild Bibliotekernes litteraturquiz.
 

Kl. 13.00-13.50: Selvskade, tvang og selvmordsforsøg

Kadi Rasmussen fortæller om sine oplevelser og sin bog I psykiatrien. Publikum kan vinde et eksemplar af bogen. 
 

Kl. 14.00-14.50: En fortælling om at vokse op i udkanten

En barndom præget af flyttekasser, håb og skuffelser og en fortælling om at vokse op i udkanten – geografisk og socialt.  Anders Rishøj fortæller om sin bog, ”Til vi finder noget andet” i samtale med Elin B. Danielsen, Vesthimmerlands Biblioteker.
 

Kl. 15.00-15.20: Lise Andersen fortæller om sin nye bog, ”Vægtløfteren”

I bogen oplever vi et forhold udvikle sig til kontrol og vold.  I samtale med Karina Øgendahl fra Aalborg Bibliotekerne.
 

Kl. 15.30-15.50: Pia Grandjean fortæller om sin nye roman, ”Et fænomen”

"Et fænomen" er en historisk roman, hvor grænserne mellem tid, sted og virkelighed udviskes.  


Kl. 16.00-16.45: Pernille Juhl om bogen ”De uendelige år”

Den rystende historie om Hans Peter Tams og hans søskendes barske flugt gennem Tyskland under 2. Verdenskrig. Publikum kan vinde et eksemplar af bogen. 

 

Kl. 17.00-17.45: Mød Mads Nygaard

Mads Nygaards hjerte banker for de uledsagede flygtningebørn, der kommer til Danmark. Hør om Ali fra bogen De uledsagede, og om hvordan Poul og Grethe fra Hjørring fik så stor betydning.