Fra en retsmediciners hverdag

Foto af Asser Hedegård Thomsen.
Vil du have et kig ind i retsmedicinens verden?
Date
Tid
17:00 - 18:45
Pris
Standard: 175 DKK
Adresse

Sebbersundvej 2a
9220 Aalborg Ø
Danmark

Retsmedicinske problemstillinger omtales jævnligt i forbindelse med kriminalsager og indgår ofte i bøger, film og tv-serier.

En væsentlig del af retsmedicinerens arbejde er at undersøge afdøde for at afgøre, om de er slået ihjel af en anden person. Dette er oftest ganske nemt, men kan til tider volde problemer. Er der f.eks. tyve stiklæsioner i ryggen på en bagbundet person og ikke nogen kniv på findestedet, er det oplagt, at der er tale om drab.

Men hvad nu hvis der er en enkelt stiklæsion i brystet på en person, og kniven sidder i brystet? Så kan der i princippet være tale om alle tre unaturlige dødsmåder; ulykke, selvmord eller drab.

I foredraget fortæller Asser Hedegård Thomsen om sin dagligdag som retsmediciner.

Det bliver spændende, uhyggeligt og forbudt for børn.

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja

Niveaufri adgang: Ja 

Handicapvenligt toilet: Ja

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Trekanten via dette link: https://www.aalborgbibliotekerne.dk/trekanten-bibliotek-og-kulturhus

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.