Om Svenstrup bibliotek
Om biblioteket
Svenstrup bibliotek ligger i hjertet af Svenstrup, lige ved siden af SuperBrugsen. Her er rig mulighed for parkering lige ved døren, og busstoppested samt togstationen er blot få minutters gang væk.
Der er altid liv i biblioteket. Kommer du forbi en tilfældig tirsdag formiddag, kan du blive mødt af en flok legende børn, mens du på andre dage kan få hjælp til digitale udfordringer gennem Senior Digital, hvad enten det handler om MitID, MobilePay eller noget helt tredje. Der er også plads til de stille stunder, og mange lægger vejen forbi om formiddagen for at læse dagens avis.
Derudover er biblioteket et samlingssted for arrangementer og fællesskaber for både børn og voksne. Vi afholder blandt andet bogcaféer, foredrag og workshops om alt fra litteratur til grønne hverdagsprojekter.
Har du et læsehjerte og jagter de gode læseoplevelser, kan du blive en del af en af vores læseklubber. Har du lyst til at være med, eller drømmer du om at starte din egen læseklub, så tøv ikke med at række ud til os.
Kupéen
På Svenstrup Bibliotek kan du låne Kupéen, hvor der er plads til fordybelse, læsning og mindre lukkede arrangementer. Du er velkommen til at booke den ved at skrive til svenstrup-bibliotek@aalborg.dk eller kontakte os i betjent åbningstid.
Tilbud på biblioteket
- Arrangementer for børn og voksne
- Legeområde
- Kupéen – lokale med plads til møder og arrangementer. Lokalet kan bookes gratis af lokale foreninger, grupper og fællesskaber.
- Hjælp til din næste læseoplevelse
- IT-café den 2. og 4. mandag i måneden
- Borgerservice
- Print og wi-fi
- Udstillingsmulighed
Borde og stole til arrangementer på biblioteket
Brug dit bibliotek
Svenstrup Bibliotek er mere end et sted, hvor du låner bøger. Her er der plads til fællesskaber, møder og nye idéer. Vi støtter op om lokale initiativer og samarbejder, og derfor er du velkommen til at bruge biblioteket som dit lokale mødested, afholde åbne arrangementer eller samle mennesker omkring en fælles interesse.
Vi har fire fold-ud-borde og 30 klapstole, du kan låne. I biblioteket er der cirka plads til 30 personer, mens Kupéen har plads til seks personer, eller måske otte, hvis I ikke har noget imod at sidde tæt.
Du må også gerne udstille kreative projekter og være med til at sætte dit personlige præg på biblioteket. Har du en god idé til et arrangement, en læseklub eller noget helt tredje? Så kom endelig ind og tag en snak med bibliotekaren. Vi ønsker, at biblioteket er et sted, som lokalsamfundet er med til at forme og bruge.