
- Date
- Tid
- 13:00 - 15:00
- Sted
- Hovedbiblioteket, Området med Fakta for børn/Trappen
- Bibliotek
- Hovedbiblioteket
- Adresse
-
Rendsburggade 2
9000 Aalborg
Danmark
I “Historien om Aalborg” tager Line dig med på en fortælling, der starter ved de første bosteder omkring Aalborg i 400-tallet og forløber frem til dét Aalborg, som du kender i dag. Igennem fortællingen følger du Aalborgs byudvikling i hovedtræk, hvor du blandt andet hører om byens mange åløb, det store krigsslag i Aalborg under Grevens Fejde, Churchill-klubben, og hvordan Aalborg gik fra en industriby til en vidensby.
Kom til en hyggelig eftermiddag, hvor du kan høre en præsentation af børnebogen, møde forfatteren og deltage i en quiz om Aalborgs historie, hvor du har mulighed for at vinde en bog. Måske finder du svaret enten i den nye bog eller i nogle af de mange spændende bøgerne om Danmark, som biblioteket har udstillet.
Arrangementet er gratis, og alle er meget velkomne.
Tilgængelighed
Mulighed for at trække sig: Ja
Niveaufri adgang: Ja
Handicapvenligt toilet: Ja
Teleslynge: Nej – kontakt biblioteket på bibliotek@aalborg.dk eller tlf.: 9931 4300 senest 3 dage før arrangementet for lån af mobil teleslynge.
Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblioteket via dette link.
Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 9931 4300.