For voksne

Kom til foredrag med Marte Egeland fra Læger uden grænser

Tid
14:00 - 15:30
Pris
Standard: Gratis
Sted
Hovedbiblioteket i Aalborg
Rendsburggade 2,
9000 Aalborg
Glashjørnet, Hovedbiblioteket
Oplev et helt unikt indblik i livet som udsendt med Læger uden Grænser

Marte Egeland er uddannet læge og arbejder til daglig som anæstesilæge i København. Hun har været udsendt med Læger uden Grænser til både Bosnien og Grækenland, hvor hun har stået midt i nogle af verdens mest udfordrende humanitære situationer.

Til foredraget deler Marte sine oplevelser fra felten: de svære beslutninger, de stærke møder med patienter og kollegaer og de øjeblikke, der gør arbejdet både krævende og dybt meningsfuldt.

Det er en ærlig og nærværende fortælling om mod, faglighed og menneskelighed – fortalt af en, der selv har stået midt i det.

Måske sidder du med spørgsmål om, hvordan man bliver rekrutteret, hvorfor man siger ja og en hel masse andre spørgsmål. Det får du mulighed for at finde ud af, enten gennem foredraget, eller til sidst, når der bliver tid til spørgsmål.  

Foredraget er et samarbejde mellem Læger uden Grænsers frivilliggruppe i Aalborg og Aalborg Bibliotekerne. 

Tilgængelighed

Icon Description

Mulighed for at trække sig: Ja

Niveaufri adgang: Ja

Handicapvenligt toilet: Ja

Teleslynge: Ja

Læs mere om tilgængelighed og planlæg dit besøg på Hovedbiblioteket via dette link.

Vi arbejder hele tiden på at forbedre tilgængeligheden på vores biblioteker, så har du andre særlige behov eller spørgsmål til arrangementet, kan du skrive til os på bibliotek@aalborg.dk eller ringe på tlf. 99314300.